O MASAŽI

MASAŽA

Učinki masaže se lahko primerjajo s koristnostjo telesne vadbe. Masaža je ena najstarejših naravnih metod za obnovo in izboljšanje človeških sposobnosti. Masaža preko različnih tehnik blagodejno vpliva na posameznika, saj vzpodbuja obnovo ravnovesja na telesni in duševni ravni. Predvsem na mišični in posledično na skeletni sistem ima masaža še posebno blagodejen učinek. Masaža je praktično stara toliko kot je staro človeštvo

Še zlasti na Vzhodu je razširjeno prepričanje, da redna masaža koristi vsem ljudem, ne glede na starost. Na Zahodu je bila koristnost masaže od nekdaj priznana tudi na področju športa, kasneje pa se je njena raba preselila na druga področja.

Masaža se, ločeno od medicine, danes prakticira vse pogosteje in se kaže kot zelo učinkovita metoda zdravljenja. Zanimanje za poklic maserja je eno od najbolj rastočih panog tako v Ameriki, kot tudi v Evropski uniji. Storitev masaž se vse bolj široko širi preko zasebnih masažnih salonov, zdravilišč, wellness in fitnes centrov, domov za ostarele, športne klinike, (privat) bolnišnice, na delovna mesta v podjetja z t.i. »mobilno masažo«. To je že trend, ki se pojavlja v omejenem obsegu in prepričan sem, da bo ta trend v prihodnosti v še večjem porastu..

Tam, kjer se izvaja masaža je potrebno upoštevati predpise oziroma določila glede prostorske ureditve. Masaža je dejavnost, ki zagotovo prispeva k izboljšanju kakovosti življenja.

Pozitivni Učinki masaže
Učinek je v veliki meri odvisen od tehnike masaže. Lahko bi jih razdelili na psihične in fizične. Med fizične učinke je v prvi vrsti sprostitev celotnega telesa in mišic, zmanjšanje bolečin in oteklin, izboljšanje krvnega in limfnega obtoka, pospešitev pri izločanju odpadnih produktov mlečne kisline, ki povzroča mišično napetost, pospešitev regeneracije tkiv, boljša telesna drža, boljši mišični tonus,  izboljšanje sklepne gibljivosti, pozitivni učinek na notranje organe…

Psihični učinki, katere še posebej radi danes poudarjamo so sprostitev duha, izboljšanje psihičnega počutja, izboljšanje spanja, boljša koncentracija, povečanje zavedanja lastnega telesa in kar je zelo pomembno v današnjem načinu življenja zmanjšanje stresa.

Kako deluje masaža
Deluje na več načinov in sicer mehansko in fiziološko. Sem spadajo že zgoraj opisani pozitivni učinki masaže.
Kemijsko: v tkivih se sproščajo snovi – biokemija telesa, to pa pomeni refleksno razširitev žil in s tem boljšo oskrbo tkiv s kisikom.
Refleksno: draženje prostih živčnih končičev v koži povzroči nastanek električnih impulzov, ki vplivajo na centralni živčni sistem in s tem na celotno telo, stimulirajo se receptorji v koži, mišicah, kitah, vezeh, sklepih, posledično upade napetost in bolečina, poveča se prekrvavitev, izboljša se celična presnova.

Psihološko: Psihološki učinek je povezan z najobčutljivejšim človeškim čutom, dotikom. Že od nekdaj človek reagira na dotik. Pri masaži so roke tiste, s katerimi vzpo­stavljamo stik s človekom. Največ, kar lahko maser s tem pridobi, je zaupanje. Z dotikom je povezano tudi splošno ugodje, ki ga človek občuti med in po masaži, dvigne lahko samozaupanje, človeka pomiri, telesno in duševno ga sprosti ter mu tako vrne ali obnovi voljo in veselje do dela in življenja.

Kdaj masaža ni priporočljiva
Vedno se moramo zavedati, da je masaža v nekaterih primerih lahko tudi (zelo) nevarna in sicer:
izčrpanost, velika obremenjenost telesa, po akutnih poškodbah gibalnega sistema, bakterijske bolezni, bolezni kože in lasišča, pri mišičnem vnetju, virusna obolenja, povišana telesna temperatura, krčne žile oz. težave z ožiljem, kožne poškodbe, odprte rane….

Različne tehnike masaž
Dandanes lahko vidimo, da se omenja na desetine vrst različnih masaž, ki se ponujajo v praksi in vsak izmed nas se lahko prosto odloči za eno izmed ponujenih. Vsak posameznik ima svoje specifične lastnosti in normalno je, da vsaka masaža ni za vsakogar. Predlagam, da se pred obiskom katere od masaž bolj podrobno pozanimate kaj vam ponujajo, kdo izvaja masaže, kakšne reference ima in predvsem zakaj želite masažo.
Naj omenim, da izkušeni maserji pri svojem delu največkrat uporabljajo in združujejo več kot le eno tehniko ali metodo. Ker je vsak človek individum, se tehnika masaže prilagodi posamezniku in sicer tako, da najbolj ustreza vsakemu posebej.

Nekaj najbolj prepoznavnih in uporabnih masažnih tehnik, ki se uporabljajo v praksi.

Švedska ali klasična masaža
To je najpogostejša vrsta masaže, ki se uporablja v praksi in je nekako temelj za izvedbo večino drugih tehnik.
Maserji uporabljajo gladernje, gnetenje, vtiranje, tresenje, udarjanje, pritiskanje in krožne gibe na površinskih delih mišic. Pri delu se uporablja masažna krema ali olje, ki nam omogoča lažje drsenje rok po telesu stranke. Švedska masaža ali klasična masaža je nežna in deluje sproščujoče.

Aromaterapija
Aromaterapija je masaža z dodatkom enega ali več dišečih rastlinskih olj imenovanih eterična olja, ki različno delujejo in vplivajo na naše počutje in razpoloženje.
Maserji uporabljajo eterična olja, katera so značilna za dosego lažje sprostitve , spodbude, zmanjšanje stresa, uravnoteženja, itd . Eden od najpogostejših eteričnih olj, ki se uporabljajo v aromaterapiji je sivka.
Aromaterapija je še posebej primerna za zmanjšanje stresa in vzpostavitev ravnovesja na psihofizičnem nivoju.

Globoka masaža tkiv
Masaža globokih tkiv je usmerjena v globlje plasti mišic in vezivnega tkiva. Maser uporablja počasne gibe in (prečna) trenja na mišico.
Masaža globokih tkiv se uporablja pri kronično bolečih mišicah, zaradi ponavljajočih se gibov v vsakdanjiku, napačne drže telesa ali okrevanju po poškodbi. Ljudje pogosto ob-čutijo bolečine še dan ali dva  po masaži globokih tkiv.

Shiatsu
Shiatsu je vrsta masaže, ki izhaja iz Japonske, kjer maser uporablja lokalizirane pritiske s prstom v ritmičnem zaporedju na akupunkturnih točkah na meridianih.
Vsaka točka se stimulira 2-8 sekund, da se izboljša pretok energije ter da se ponovno vzpostavi ravnotežje v telesu.

Tajska masaža
Tako, kot shiatsu, tudi tajska masaža s svojimi pritiski uravnava energijo v telesu na določenih točkah, s tem, da tajska masaža vključuje še dodatne gibe za sproščanje in raztezanje telesa in mišic.
Tajska masaža je bolj spodbujajoča, kot nekatere druge oblike masaž. Ta prav tako zmanjšuje stres in izboljšuje fleksibilnost in boljše gibanje telesa.

Refleksna masaža stopal

Čeprav se refleksna masaža stopal imenuje kot se, je kljub temu več, kot le masaža stopal. Gre za pritisk določenih refleksnih točk na stopalu, ki ustrezajo določenim organom in sistemu v telesu. Refleksna masaža je zelo sproščujoča, včasih tudi boleča na določenih refleksnih conah. Še posebej je primerna za ljudi, ki stojijo na nogah ves dan ali pa imajo utrujene ali boleče noge.

Tui-na masaža
izhaja iz tradicionalne kitajske medicine in uravnava pretok energije Qi po meridianih kot njeno osnovno terapevtsko usmerjenost. Z uporabo masaže in manipulativnih tehnik si Tui-na masaža prizadeva vzpostaviti uravnotežen pretok Qi skozi sistem energetskih poti imenovanih meridiani, kjer se telo začne samodejno odzivati in zdraviti.

Limfna drenaža
Limfna drenaža je naravna funkcija limfnega sistema, kar je bistven del imunitete. Če ta funkcija ne deluje pravilno, lahko povzroči kopičenje tekočine v tkivih, kar se lahko kaže z zdravstvenimi težavami. Obstaja tudi vrsta terapevtske masaže imenovana limfna drenaža. Limfna drenaža je posebna manipulativna in nežna tehnika, ki pomaga limfnemu sistemu pri odvajanju in odstranjevanju snovi in odvečne tekočine iz telesa.

Akupunkturna masaža
Akupunkturna masaža je terapija, s pomočjo katere ugotovimo motnje v pretoku življenjske energije. Njen cilj je ponovna vzpostavitev ravnovesja v telesu. Organizem se odzove na terapijo tako, da aktivira notranji obrambni mehanizem, ki nato motnjo sam tudi odpravlja. Pri masaži uporabljamo kovinsko paličico s katero uravnavamo yin in yang energijo v telesu in stimuliramo akupunkturne točke.

Športna masaža
je splošen pojem, ki označuje izvajanje različnih masažnih tehnik.
Načeloma je zasnovana za ljudi, ki so vključeni v fizično aktivnost, velja lahko tudi za tiste, ki npr. večino časa presedijo za računalnikom v službi. Poudarek ni (vedno) na sprostitvi, ampak na preprečevanju, zdravljenju bolečin in poškodb. Sicer pa športna masaža zahteva veliko več znanja izkušenj in prakse in se razlikuje od »navadne klasične masaže« v izvedbi in zahtevnosti stanja stranke, ki ga obdelujemo. Namen športne masaže je, da s primerno predhodno pripravo in obdelavo telesa in mišic izboljšamo telesno zmogljivost športnika ter , da se mu poveča splošno dobro počutje.

Kaj je športna masaža in kdo je športni maser ni mogoče na kratko razložiti. Večina si predstavlja, da  gre le za enega izmed načinov masaže, ki se ga vsakdo brez težav nauči in ga izvaja, ker bo masiral mlade, močne, utrjene ljudi, za katere bodo vsi in vsakršni prijemi dobri in koristni. Športniki – rekreativci so danes že zelo poučeni in izobraženi in zahtevajo in pričakujejo vedno več za dosego svojih ciljev.
Znano je, da se (športne) masaže ne da naučiti v kratkem času ali samo iz knjige. Potrebno je veliko znanja in predvsem dolga praksa.
Načelo velikih športnih maserjev je, da s čim manj masažnimi prijemi čim bolje opravijo masažo. Le strokovno dobro podkovan in osebno pošten človek, ki je tudi dober psiholog, pozna anatomijo, fiziologijo, kineziologijo in specifiko športov, je lahko dober športni maser, hkrati pa zelo cenjen in spoštovan, če se zaveda svojih dolžnosti in svoje delo opravlja vestno, z ljubeznijo in požrtvovalnostjo.

Človek in masaža
Današnji človek se niti ne zaveda, kako pogosto se pritožuje nad bolečina­mi gibalnega sistema. Seveda približno ve, kaj je razlog njegovih problemov, vendar si to le redko prizna. Takšno stanje ni samo posameznikov problem, ampak problem celotne družbe. Vzrok tega niso samo pomanjkanje gibanja, sedeči poklici in enostranske obremenitve, ampak tudi premalo regeneraci­je organizma. To je npr. tipično v športu, kjer so športniki obremenjeni s svojimi treningi in podcenjujejo pripravljalni in regeneracijski proces. V zadnjih letih se je situacija na tem področju zelo izboljšala in ena od metod, ki je k temu pripomogla, je zagotovo tudi masaža. Masaža je dejavnost, ki je na profesionalni ravni ni tako lahko obvladati. Potrebno je  znanje prenesti v lastno prakso. Šele po letih truda iz praktikanta postane pravi maser, ki zna prepoznati in ugotoviti, kaj telo potrebuje in kdaj je masaža učinkovita. Kot v vsakem poklicu sta znanje, praktična izkušnja ter nadarje­nost ključnega pomena za pravega mojstra masaže.

Dandanes je znano tudi že širše ljudem, da se masaža ne uporablja samo v športu in v lepotne namene ali da jo koristijo samo tisti, ki imajo dovolj denarja, danes je jasno, da je masaža nepogrešljiv del v našem življenju. Vseeno, če se ali če se ne ukvarjamo s športom, tudi sicer imamo kdaj bolečine v vratu ali hrbtu in prav masaža je tista, ki nam v prvi vrsti najbolj koristi.
Življenski slog, ki vključuje gibanje in upoštevanje dejstva, da moramo za svoje telo sami nekaj narediti je najpomembnejše spoznanje, za dosego dobrega počutja.
Šport brez masaže danes ne obstaja več, zato je prav to glavno spoznanje, da masaža koristi in pomaga tako pri poškodbah, bolečinah, zvinih, natrganinah itd, kot tudi v preventivne namene, kjer nas maserji in fizio-terapevti učijo kako skrbeti, da se nam ne bi dogajale nepotrebne nevšečnosti.
Tisti, ki masažo koristijo tudi v preventivne namene je dokazano, da imajo manj poškodb in težav s svojim telesom in sposobnostjo, tudi poškodbe in telesne okvare, ki se odpravljajo in zdravijo sproti se hitreje celijo. Pogostost obiska masažnega salona je odvisna od vsakega posameznika in je težko natančno določiti kolikokrat naj bi se masirali. Ob obisku pri maserju vam bo le on znal svetovati kolikokrat in kako pogosto je smiselno obiskovati masažo, glede na vaše telesno stanje, vsekakor pa je redna masaža dolgoročno najučinkovitejša.

Upoštevanje dejstev, da živimo zdravo, se gibljemo, se kvalitetno prehranjujemo, skrbimo za preventivo, počitek in spanec, je pot do dobrega počutja in posledično kvalitetnejšega življenja in prav to lahko dosegamo tudi z rednimi masažami.

Boštjan Ahačič
www.studioenergija.com